Obilježen Svjetski dan čitanja naglas

Ove godine Svjetski dan čitanja naglas obilježava se 3. veljače. U OŠ Sveti Đurđ ovaj je dan obilježen uz moto: „ Uz čaj i kolače, priče se roje, pročitat ću ih naglas da ne bi ostale samo moje!“

Zašto se počeo obilježavati ovaj dan? Svjetska organizacija LitWorld, u slobodnom prijevodu Pričosvijet, utemeljena je 2007., nakon što je Pam Allyn, poznata pedagoginja s područja opismenjavanja posjetila Kiberu, izrazito siromašno područje Nairobija u Keniji. Tamo je upoznala djecu koja su imala želju naučiti čitati i pisati te pričati svoje priče, ali su njihove želje nailazile na mnoštvo nepremostivih prepreka. Nakon povratka u New York pokrenula je sa skupinom  istomišljenika novi pokret koji je zagovarao pravo na pismenost za sve ljude kao jedno od osnovnih ljudskih prava. Pri tom osnovna pismenost nije glavni cilj. Osnovna pismenost je alat za širenje životnih priča koje mogu pridonijeti društvenim promjenama i razvoju.  Od svojeg osnutka LitWorld je djelovao lokalno i globalno, zato su 2010. pokrenuta dva programa: LitClubs – Klubovi priča i World Reading Aloud Day – Svjetski dan čitanja naglas.

Čitanje naglas razvija vještinu slušanja, obogaćuje rječnik, razvija razumijevanje za društvene probleme i čimbenik je budućeg uspješnog razvoja djeteta. Svjetski dan čitanja naglas bi trebao pokazati svijetu kako pravo na čitanje i pisanje pripada svima. Djeca i odrasli širom svijeta, slaveći moć riječi kreiraju društvo koje će omogućiti svakom, baš svakom djetetu pravo na obrazovanje te pristup knjigama i tehnologiji.

Elena Kovačić, učiteljica Hrvatskog jezika

objavio: Elena Kovačić   datum: 8. 2. 2021.